Archiwum aktualności na rok szkolny 2007/2008

Warsztaty w Domu Kultury im. C.K. Norwida - zwyczaje wielkanocne

2008-04-02

Dzieci z gr III i IV, które uczestniczyły w warsztatach w Domu Kultury im. C.K. Norwida miały okazję doweidzieć się wiele ciekawych rzeczy dotyczących zwyczajów Świąt Wielkanocnych.Oglądały wystawę pisanek i kraszanek z róĹźnych regionów Polski i poznały technikę ich wykonania oraz dowiedziały się czym róĹźni się palma wileńska od krakowskiej.Najbardziej jednak podobał się im występ Pucheroków czyli chłopców w barwnych czapkach z osmolonymi buziami, którzy wczesnym rankiem w niedzielę palmową chodzą od domu do domu, śpiewają, straszą stukaniem w drzwi i Ĺźyczą wesołych świąt.W podzięce otrzymują od gospodarzy jaja oraz pieniądze.Zwyczaj ten zachował się jeszcze w podkrakowskich wsiach. Na zakończenie warsztatów ludowych kaĹźda grupa miała moĹźliwość wykonania palmy krakowskiej.Palmy te dumnie przynieśli do przedszkola, a następnie umieścili w kącikach przyrody, aby ozdobiły przedszkolne sale.

,,KrakĂłw i oklolice"

2008-03-26
Pod takim hasłem 17.III.2008r odbyło się w naszym przedszkolu spotkanie mające na celu zaprezentowanie przygotowanego przez poszczególne grupy wiekowe programu artystycznego związanego tematycznie z naszym miastem i jego okolicami.W wykonaniu młodszych kolegów usłyszeliśmy między innymi takie piosenki jak: ,,Krakowiaczek jeden", ,,Przyleciał ptaszek z Łobzowa", ,,Hej na Krakowskim Rynku". Były teĹź wiersze o naszym mieście i krótkie przyśpiewki. W przerwach między występami poszczególnych grup wspólnie rozwiązywaliśmy zagadki dotyczące Krakowa (znanych budowli, postaci występujących w legendach, itp). Na występach pojawił się takĹźe prawdziwy Lajkonik (z gr IV) oraz krakowiacy i krakowianki w pięknych regionalnych strojach. W ich wykonaniu mogliśmy podziwiać taniec ,,Krakowiak". Na nasze spotkanie przybyli równieĹź górale i góralki (dzieci z gr III), którzy zaprezentowali swoje umiejetności wokalno - taneczne i jak na prawdziwych mieszkanców gór przystało głośno zaśpiewali piosenki i  Ĺźwawo zatańczyli ,,zbónickiego". Spotkanie upłynęło w miłej, radosnej atmosferze.

Wyniki ogólnopolskiego konkursu plastycznego ,,Mali artyści - prace inspirowane twórczością Stanisława Wyspiańskiego"

2008-03-15

Wyniki:

Rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu plastycznego ,,Mali artyści - prace inspirowane twórczością Stanisława Wyspiańskiego" organizowanego przez Samorządowe Przedszkole nr 115 im. ,,Wesoła Kraina Twórczości" w Krakowie.

14marca 2008 nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu, w którym wzięło udział 42 placówki oświatowe z całej Polski.Na konkurs wpłynęły 142 prace. Miały one bardzo zróĹźnicowany poziom, nie wszystkie jednak spełniały kryteria regulaminu.

Wyboru prac dokonało jury w składzie:

p.Małgorzata Grześkiewicz - wizytator

p.Jolanta Gajęcka - inspektor wydziału edukacji

p.Krystyna Litwin - dyrektor przedszkola nr 115

p.Agata Winkler - artysta plastyk

p.Małgorzata Morawiec - przedstawiciel Rady Rodziców p-la nr 115

Dokonując oceny i wyboru prac komisja kierowała się następującymi kryteriami:

1)zgodność z regulaminem

2)właściwa interpretacja tematu

3)samodzielność wykonania pracy

4)staranność i estetyka wykonania pracy

Komisja postanowiła przyznać 3 nagrody główne oraz 5 wyróĹźnień.

I miejsce zdobyła praca Karolinki Apanel z P-la nr 61 z Wrocławia

II miejsce zdobyła praca Alexa Abu El Reish z Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży - Klub Pędzelek i Nutka z Krakowa

III miejsce zdobyła praca Piotrusia Sowy z Samorządowego P-la nr 3 w Skawinie

WyróĹźnione prace:

Natalia Kęska - Szkoła Podstawowa nr 2 w Przyszowej

Jaś Cichoń - Samorządowe P-le nr 64 w Krakowie

Natalia Janas - Przedszkole Samorządowe w Dojazdowie

Kinga Molik - Samorządowe Przedszkole nr 46 w Krakowie

Wiktoria Dobrzańska - Przedszkole nr 22 w Koszalinie

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.Nauczycielom dziękujemy za wkład w przygotowanie dzieci do konkursu. Dyplomy, nagrody oraz podziękowania wyślemy pocztą.Zapraszamy na pokonkursową wystawę wszystkich nadesłanych prac, która odbędzie się w Urzędzie Miasta Krakowa ul.Plac Wszystkich Świętych 3/4 w dniach 1.04.2008 - 14.04.2008r.

W galerii znajdują się zdjęcia z wystawy prac.