Archiwum aktualności na rok szkolny 2008/2009

Wycieczka po Nowej Hucie wraz z kolegami z przedszkola w Wołowicach

2009-06-25
Dnia 16.06. 2009r zgodnie z ułoĹźonym planem odbyła się wycieczka autokarowa z udziałem dzieci z grupy IV Samorządowego Przedszkola nr 115 w Krakowie oraz grupy dzieci z Samorządowego Przedszkola w Wołowicach. Celem wycieczki było zapoznanie przedszkolaków z ciekawymi miejscami Nowej Huty. Była to okazja poszerzenia wiedzy, ale równieĹź lekcja przyjaĹşni. Przewodnikiem wycieczki była nauczycielka Ewa Fałek, która opowiadała uczestnikom ciekawostki o wybranych miejscach najmłodszej dzielnicy Krakowa. Pierwszym punktem zwiedzania był kościół Matki BoĹźej Królowej Polski ,,Arka Pana". Z okien autokaru wszyscy podziwiali kościół charakteryzujący sie ciekawym kształtem Arki Noego na Górze Ararat. potem prowadząca zwróciła uwagę na mijany teatr Ludowy oraz słynny czołg przed Muzeum Czynu Zbrojnego. Drogą nad Zalewem Nowohuckim, miejscem wypoczynku wielu mieszkańców tej dzielnicy uczestnicy wycieczki przeszli pod dworek Jana Matejki. Tu odpoczywał i tworzył swe dzieła słynny krakowski malarz. 6- latki z Przedszkola 115 były tu jesienią, natomiast dla kolegów z Wołowic wycieczka w to miejsce była nowością. Przed dworkiem stoi popiersie wielkiego malarza. Tu wykonane zostały wspólne pamiątkowe zdjęcia. Ewa Fałek opowiedziała kilka ciekawostek o mieszkańcach dworku. Przed malarzem dworek naleĹźał do Hugo Kołłątaja. Po powrocie do autokaru wszyscy z apetytem zjedli pączki, a nastepnie realizowany był kolejny punkt wycieczki. Autokar zatrzymał się pod brama dawnej Huty T. Sendzimira. Tu dzieci zobaczyły kominy, dowiedziały się, Ĺźe niektóre z hal mogły pomieścić 7 krakowskich Rynków. Przedszkolaki zwróciły uwagę na duĹźy napis ,,Huta Sendzimira". Ostatnim etapem wycieczki był kopiec Wandy, legendarnej królewny, córki króla Kraka. Tu przedszkolaki zauwaĹźyły orła znajdującego się na szczycie kopca. Podczas drogi powrotnej przewodnik wycieczki opowiedziała legendę o pięknej i dzielnej królewnie. Wycieczka dostarczyła przedszkolakom niezapomnianych wraĹźeń, nową wiedzę, wzbogacenie słownictwa, ale równieĹź był to miły czas spędzony z kolegami. Pogodne nastroje towarzyszyły uczestnikom przez całą wycieczkę. Zdjęcia z wycieczki będzie moĹźna obejrzeć w przedszkolnej kronice oraz na stronie internetowej przedszkola.

Akcja: ,,Słodycze dla Domu Dziecka"

2009-06-22

W Samorządowym Przedszkolu nr 115 w Krakowie, w miesiącach: X-IV trwała akcja zbiórki puszek aluminiowych, której celem było pozyskanie funduszy na zakup słodyczy dla wychowanków Domu Dziecka przy ul. Pod Kopcem 10a w Krakowie. Zebrano 59 kg aluminium co dało kwotę 88,50 zł. Zakupione zostały palety ciastek i dnia 12.06.2009 przekazane na ręce pracownika powyĹźszej placówki opiekuńczo - wychowawczej. Podziękowania ze strony Domu Dziecka zostały przekazane ustnie nauczycielce naszego przedszkola Renacie Pietkiewicz  w formie pisemnej nadejdą w najbliĹźszym czasie. My teĹź serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy włączyli się w tą akcję i pomyśleli o potrzebach innych.

Dni Otwarte dla nowych przedszkolakĂłw

2009-06-22

W dniach od 08.06.09r. do 09.06.09r odbyły się w naszym przedszkolu dni otwarte. Dzieci wraz z opiekunami przyszły poznać swoje nowe przedszkole. Prowadząca dni otwarte nauczycielka Ewa Fałek zaprosiła wszystkich do sali ,,Krasnoludków". Tam czekały na nowych przedszkolaków zabawki, gry, kolorowe pisaki, pieczątki. Po powitaniu i wzajemnym przedstawieniu przyszedł czas na zabawy i rozmowy z dziećmi. Po zabawach ruchowych do muzyki dzieci wykonały kolorowe prace plastyczne. Zainteresowaniem cieszyły się układanki, samochody, książeczki i zabawy w kąciku lalek. W pierwszym dniu dzieci miały swoją pierwszą rytmikę. Pani Marta Cholewińska zaprosiła wszystkich uczestników do zaśpiewania piosenki o kotku i jego przyjacielu imieniem Bingo oraz naśladowania odgłosów zwierzątek. Potem przyszedł czas na zabawy w ogródku. Największą atrakcją były zabawy na przyrządach. Był to równieĹź czas na rozmowy z opiekunami dzieci. W drugim dniu prowadząca dni otwarte zaprosiła dzieci do zabaw tanecznych. Były teĹź zabawy w kole, taniec indywidualny oraz wspólna długa ,,Nitka". Część dzieci śmiało z wielką ochotą tańczyło do muzyki. Niektóre wolały się przygladać. Po zabawach w sali kontynuowaliśmy zabawy w ogródku. W tym dniu pani dyrektor przekazała kilka waĹźnych informacji opiekunom dzieci. Pierwsze dni dla małych przedszkolaków zwłaszcza tych które po raz pierwszy będą uczęszczać do przedszkola są trudne. Mamy nadzieję, Ĺźe dni otwarte sprawią, Ĺźe we wrześniu dzieci z radością przekroczą progi naszego przedszkola.