Archiwum aktualności na rok szkolny 2007/2008

Warsztaty w Domu Kultury im. C.K.Norwida ,,Ĺťywe legendy Krakowa - Lajkonik i Bratctwo Kurkowe"

2008-05-13
Dnia 13.05.2008r dzieci z gr II i III wzięły udział w ostatnich juĹź w tym roku szkolnym warsztatach z cyklu ,,krakowskie tradycje ludowe" organizowanych przez Dom Kultury im. C.K.Norwida. Tematem przewodnim warsztatów były: ,,Ĺťywe legendy Krakowa - Lajkonik i Bractwo Kurkowe". Przedszkolaki z ogromnym zainteresowaniem ogladały występ zespołu ,,Małe Słowianki". Przepiękne stroje krakowskie, taniec chodzony i krakowiak wzbudziły podziw na twarzach małych odbiorców. Była to równieĹź okazja do przypomnienia sobie legend krakowskich i zapoznania z przedstawicielem Bractwa Kurkowego. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały autentyczną szablę z XIX w oraz broń palną.Na zakończenie warsztatów przedszkolaki pokazały, Ĺźe potrafią tańczyć krakowiaka prawie tak dobrze jak ,,Małe Słowianki"

Spotkanie z ratownikami WOPR i policjantem z komisariatu wodnego

2008-04-27
Po raz pierwszy w naszym przedszkolu gościliśmy przedstawiciela policji wodnej oraz pracowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Tematem zorganizowanego spotkania było bezpieczeństwo podczas wypoczynku dzieci nad wodą.W czasie gorących, letnich dni kąpiel wodna jst największym pragnieniem dzieci, sprawiającym im niezmierną radość. NaleĹźy jednak pamiętać o tym, aby przyjemność kąpieli połączona była z jej bezpieczeństwem. Dlatego teĹź w trakcie tego spotkania nasi goście zapoznali dzieci z podstawowymi zasadami o których naleĹźy pamiętać wypoczywając nad wodą. Oto niektóre z nich:1)pływaj jedynie pod opieką dorosłych 2)pływaj tylko w miejscach strzeĹźonych przez ratowników WOPR   3)pływaj w oznaczonych bojkami miejscach 4)jeśli korzystasz ze sprzętu pływającego pamietaj o załoĹźeniu kamizelki ratunkowej 5)nie wchodĹş do wody po zjedzeniu posiłku 6)w razie zagroĹźenia wzywaj pomocy.Nasze przedszkolaki z gr III i IV miały okazję zapoznać się ze sprzętem ratowniczym jakim posługują się ratownicy WOPR-u podczas ratowania zdrowia i Ĺźycia. MoĹźna było przymierzyć kamizelkę i koło ratunkowe, oglądnąć bojki, płetwy,okulary itp.Największa jednak atrakcja czekała na dzieci przed przedszkolem, a mianowicie nasi goście przywiĹşli ze sobą motorową łódĹş policyjną, którą moĹźna było obejrzeć z bliska. Mamy nadzieję, Ĺźe zdobyta przez dzieci w ten sposób wiedza teoretyczna pozwoli zachować ostroĹźność i rozwagę podczas wypoczynku nad wodą.

Wizyta gości z Włoch

2008-04-10
Dnia 17.02.2008 roku gościliśmy przedstawicieli przedszkola z SAN REMOw osobie pani dyrektor Donatelli Parrilli i tłumacza języka włoskiego ks.Kacpra. Była to pierwsza wizyta włoskiej delegacji w naszym przedszkolu a wzajemna prezentacja dorosłych i dzieci pierwszym krokiem w zagłębianiu kultury innego narodu.Od momentu wejścia Polski do UE zbliĹźenie między narodami jest tematem szczególnie aktualnym, który my jako nauczyciele i wychowawcy chcemy zaszczepić u najmłodszych dzieci w wieku 3-6 lat.Jesteśmy więc zainteresowani projektem partnerskim ,,PrzynaleĹźność do jednej rodziny ludzkiej, gdzie mogą zostać przezwyciężone wzajemne bariery i uprzedzenia", dlatego będziemy próbować zaszczepić u dzieci poczucie jedności w odrębności, które ma prowadzić do respektowania innych kultur i ras,i zachowania bez przemocy.                  Wizyta włoskich gości była bardzo owocna, umoĹźliwiła wzajemne poznanie, wymianę informacji związanych z placówkami, programami edukacyjnymi, wymianą zdjęć i materiałów o naszych miastach i przedszkolach. Omówione zostały równieĹź sprawy organizacyjne związane z projektem.                               Mamy nadzieję, Ĺźe dalsza współpraca będzie się rozijała pomyślnie z korzyścią dla dzieci i nas jako nauczycieli.