Przedszkole nr 115 w Krakowie - artyku³y

Bezpieczny Przedszkolak

Małgorzata Wysmułek, Anna Baran

Program ,,Bezpieczny Przedszkolak” to program edukacji przedszkolnej w zakresie profilaktyki bezpieczeństwa. Opracowany został przez mgr Małgorzatę Wysmułek i mgr Annę Baran. W roku szkolnym 2008/2009 zgodnie z jego załoĹźeniami został wdroĹźony do realizacji. Program został napisany w oparciu o Podstawę Programową Wychowania Przedszkolnego. MoĹźe on być realizowany we wszystkich grupach wiekowych, stanowi element uzupełniający do wybranego programu w danej placówce, a realizacja zagadnień  pozwala elastycznie dostosować je do wieku i moĹźliwości dzieci oraz potrzeb i sytuacji wynikających z rytmu  pracy przedszkola. Realizacja proponowanego programu pozwala wyposaĹźyć dzieci w wiedzę i umiejętności przewidywania niebezpieczeństw i zagroĹźeń, unikania ich, a jeśli zaistnieją – w zdolność radzenia sobie z trudną sytuacją. Treści programu zostały ujęte w następujące obszary: bezpieczeństwo dzieci w domu i w przedszkolu; poznanie zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego i ich przestrzeganie; bezpieczeństwo dzieci w kontaktach z innymi ludĹşmi oraz zwierzętami; bezpieczeństwo w kontakcie z urządzeniami elektrycznymi i mechanicznymi, nieznanymi przedmiotami czy substancjami; postępowanie w sytuacji zagroĹźenia i po wypadku – wezwanie pomocy; bezpieczeństwo podczas zabawy na podwórku, w lesie, nad wodą, na lodowisku; sposób postępowania podczas nieobecności rodziców w domu (odbieranie telefonów, zabawy, otwieranie drzwi). Program zakłada współpracę z takimi instytucjami jak: StraĹź Miejska, Policja, StraĹź PoĹźarna, WOPR. Uzupełnieniem działań prowadzonych w przedszkolu będą równieĹź szkolenia dla rodziców prowadzone przez zaproszonych specjalistów spoza placówki np. (ratownik medyczny, funkcjonariusz policji)  w zaleĹźności od poruszanego tematu np.(zagroĹźenia dnia codziennego lub pierwsza pomoc przedmedyczna).